FREE SHIPPING ON $99+ ORDERS & FREE 3.5G FLOWERS
New

Purple Diamond (Top-Shelf)

$39.99 – $229.99
THC
THC 29%
Type
Indica
short descritpion
Earthy, Grape, Floral
Effects
Relaxed, Euphoric, Sedated

Purple Diamond (Top-Shelf) is a premium Indica flower valued for its distinctive terpene profile, refined appearance, and Top-Shelf positioning.

  • Genetics: Cross of Purple Kush x Diamond OG
  • Potency: THC 29%
  • Best For: Evening sessions and relaxed settings.
  • Flavour: Earthy, Grape, Floral.
  • Quality: Compact flower with developed calyxes and visible trichome coverage.

Shop Purple Diamond (Top-Shelf) and explore the available batch details before purchase.

  • 3.5g $39.99 $13.33/g
  • 7g $75.99 $10.86/g
  • 14g $134.99 $9.64/g
  • 28g $229.99 $8.21/g

Earn up to 230 Points.

cards
Guaranteed safe & secure checkout

Description

Purple Diamond (Top-Shelf) is positioned as a premium Indica flower for adult consumers who value pronounced terpene expression, careful cultivation, and refined flower quality. Its excellent Top-Shelf positioning highlights a focus on visual presentation, resin development, and a distinctive aromatic profile.

Genetics & Origin:
Purple Diamond is commonly associated with a cross of Purple Kush x Diamond OG. Because strain names can be used for different phenotypes or breeder selections, the exact lineage should be confirmed against the applicable batch information. This top-quality flower is characterized by developed inflorescences with compact calyxes, defined pistils, and visible trichome coverage. Purple-toned coloration may appear depending on phenotype and growing conditions.

Aroma & Flavour Profile:
The nose is typically driven by deep earthy and herbal notes, complemented by sweet grape-like and floral nuances. On the exhale, the profile can develop into layered earth, spice, and subtle citrus characteristics. Terpenes commonly associated with cultivars in this family include myrcene, caryophyllene, and limonene, although the dominant terpene profile for this specific batch should be verified through laboratory testing. The combination creates a pronounced botanical aroma suited to consumers who appreciate terpene-forward flower.

The Experience:
Users typically report an onset that develops progressively, with the experience described as relaxed and euphoric. Depending on individual response and batch characteristics, some users may also report feeling uplifted or creative during the earlier stage before the experience becomes more sedated. Duration varies according to consumption amount, tolerance, individual response, and product characteristics.

Reported Medical Benefits:
Disclaimer: This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease. Medical users have reported experiences involving feelings of relaxation, euphoria, uplift, or sedation. These reports are subjective and should not be interpreted as established medical benefits.

Shop Purple Diamond:
Discover selections at TheDistro.net and explore a premium Indica flower selected for its distinctive appearance, terpene expression, and refined botanical character. Review the available batch information and enjoy responsibly.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Rating
  • Price
  • Stock
  • Description
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
  • Add to cart
Click outside to hide the comparison bar
Compare