FREE SHIPPING ON $99+ ORDERS & FREE 3.5G FLOWERS
New

Nightshade (Mid-Premium)

$27.99 – $159.99
THC
THC 26%
Type
Indica
short descritpion
Earthy, Herbal, Citrus
Effects
Relaxed, Euphoric, Sedated

Nightshade (Mid-Premium) is an Indica selection recognized for its dense flower structure, rich terpene character, and refined aromatic profile. Its mid-premium positioning offers a quality-focused option for consumers seeking distinctive, flavorful flower.

  • Genetics: Cross of GMO x Sunset Sherbet
  • Potency: THC 26%
  • Best For: Evening sessions and relaxed settings
  • Flavour: Earthy, Herbal, Citrus
  • Quality: Compact, trichome-covered buds with pronounced aromatic expression

Explore Nightshade (Mid-Premium) at TheDistro.net and enjoy its distinctive terpene profile and Indica character.

  • 3.5g $27.99 $9.33/g
  • 7g $53.99 $7.71/g
  • 14g $94.99 $6.79/g
  • 28g $159.99 $5.71/g

Earn up to 160 Points.

cards
Guaranteed safe & secure checkout

Description

Refined Indica Flower with Distinctive Character
Nightshade (Mid-Premium) is a top-quality Indica selection positioned for consumers seeking dense flower structure, pronounced terpene expression, and a balanced mid-premium quality presentation. Its reputation is built around a rich aromatic profile and a distinctive cultivar identity suited to consumers who value flavorful, well-structured flower.

Strain Genetics & Flower Structure
Nightshade is commonly associated with a cross of GMO x Sunset Sherbet, although exact lineage can vary by breeder or phenotype. This premium flower typically presents compact, tightly formed buds with clustered calyxes, developed pistils, and visible trichome coverage across the surface. These botanical characteristics contribute to its resinous texture and aromatic intensity. Batch-specific genetics should be confirmed against supplier documentation when available.

Aroma & Flavor Profile
Nightshade presents a layered profile featuring earthy, herbal, and subtly sweet characteristics. The nose can combine deep earth with light citrus, floral, and fuel-like undertones. On the inhale, users may notice a smooth herbal and earthy character, while the exhale can develop into peppery, citrus, and mildly gassy notes. Caryophyllene, limonene, and myrcene are commonly associated with comparable terpene profiles, contributing peppery, citrus, and earthy aromatic qualities. Exact terpene composition may vary by batch.

The Experience
Users typically report a gradual onset that develops into a relaxed and euphoric experience. As the session progresses, some users report a more sedated and settled overall state, while others describe a creative or uplifted beginning. The duration and intensity can vary according to individual tolerance, consumption amount, and batch characteristics.

Reported Medical Benefits
Disclaimer: This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease. Medical users have reported that Indica-dominant products with similar profiles may be associated with feelings of relaxation, euphoria, and restfulness. Some users have also reported a sedated experience, although individual responses vary.

Shop Nightshade (Mid-Premium)
Explore selections at TheDistro.net for its distinctive terpene expression, compact flower structure, and Indica character. Choose this mid-premium selection for a flavorful and refined flower experience with a rich aromatic profile.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Rating
  • Price
  • Stock
  • Description
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
  • Add to cart
Click outside to hide the comparison bar
Compare